Adalet Yürüyüşü Hakkında Söyleşi

Anadolunun Sesi Tokat Gazetesine ADALET yürüyüşü ile ilgili vermiş olduğum beyanat;
''Bu Yürüyüş,kitlesel demokratik sokak eylemleri konusunda ezber bozmuştur.''
adalet,
Bu bir siyasi parti meselesi değildir. Bu yürüyüşteki ana gaye adaletsizliğe, hukuksuzluğa,haksızlığa,cehalete,ikiyüzlülüğe karşı birlikte olmanın mücadelesidir.
Yargılama sokak anlayışı içerisinde yapılamaz.Ama adalet talebi her yerde dile getirebilir.Bundan doğal bir şey yoktur.
Bu Yürüyüş;
Kitlesel demokratik sokak eylemleri konusunda ezber bozmuştur.Adalet yürüyüşünde sağlanan kitlesellik, yürüyüşün düzeni,disiplini ve kalitesi takdir edilecek düzeydedir.
Türkiye de eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi ve barıştan yana olan STK'ların ve siyasal örgütlerin büyük çoğunluğu adalet yürüyüşüne destek vermiştir.
Bu yürüyüş;
Gandi'nin 1930 da yaptığı 385 km'lik tuz yürüyüşünden sonra Dünyadaki en büyük sokak eylemidir.Dünya bu yürüyüşü takdirle ibretle izlemiştir.
O yürüyüşün içerisinde yer almamış fakat o yürüyüşün amacını ve arkasındaki şikayeti, talebi paylaşan Türkiye de milyonlarca insan var.Biz de (TOKDEF) kurum olarak toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bu meselede yerimizi aldık.Hak,Hukuk,Adalet çağrılarımızı bizde yaptık.Bu haklı talep karşısında sessiz kalmamız beklenemezdi.
Bu yürüyüş te bu eylemin mimarı,sembolu Parti kimliğini öne çıkarmadan 68 yaşında bir lider Sn.Kemal Kılıçdaroğlu ülkenin ve dünyanın takdirini toplamıştır.Biz de kendilerini takdir ediyoruz.
Ümit ediyoruz ki,
Yargı bağımsızlığının sağlanmasında ve toplumun adalete olan duyarlılığının artmasında önemli bir rolü olur.


Halil Bakan
TOKDEF Genel Başkanı