TOKAT İLİ DERNEKLER FEDERASYONU YAS-I MATEM ORUÇ AÇMA DAVETİ

10 muharrem, 680 yılında KERBELA’ da Hz. Hüseyin, ailesi ve yakınları olarak 73 kişinin, işkencelerle Muaviye’nin oğlu Yezit tarafından şehit edildiği gündür.
Kerbela;
Mazlumun zalime, haklının haksıza ve Hz. Hüseyin’in Emevi saltanatının siyasal İslamcı zulmüne karşı verdiği mücadelenin adıdır. 
Dünya var oldukça yezitler, kerbelalar var olmaya devam edecektir. Ancak Aliler Hüseyinler de var olmaya devam edecektir.
Tuttuğumuz yas-ı matem oruçlarımız sadece;
 Kerbela’da Yezid’in zulmü ile canlarına kıyılmış 73 masumun değil; günümüz Yezitlerinin Maraş’ta, Sivas’da,  Çorum’da,  Taksim 1 Mayıs’da  Gezi Direnişinde, Ankara Garında, 6-7 Eylül olaylarında, bu gün Akbelen ormanlarında, yarın Günçalı talanında, Ortadoğu’da, Asya’da, Afrika’da ve yeryüzünde yaşanmış tüm’’ kerbelalarda’’ katledilmiş masumların haklı davaları içindir.
TOKDEF-Tokat İli Dernekler Federasyonu; Yas-ı Matem ayının 10.günü oruç açma lokmalarını Canlar Cemevinde CANLARIMIZLA paylaştı. HAKK mazlumun ve haklının yanında olsun. Niyetleriniz, hizmetleriniz ve oruçlarınız kabul olsun.